تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

راه کارهای عملی برای کنار گذاردن استمناء و خودارضایی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  نکته هایی کاربردی برای کنار گذاردن خودارضایی      (دانلود کتاب رهایی از خودارضایی) 

  ۱ ـ توجه به آسیب  های معنوی این گناه؛

  امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «سه گروه هستند که خداوند در روز قیامت با آنها سخن نخواهد گفت. به آن ها نگاه رحمانی نمی اندازد و اعمالشان را تزکیه نخواهد کرد. برای این افراد عذاب دردناکی است. یکی از آن ها کسی است که خودارضایی می کند».[۱] (مطالعۀ بیشتر)

  ۲ ـ یاد مرگ و معاد؛ 

  سعی کنید در رابطه با مرگ و عوامل پس از مرگ، مطالعه داشته باشید. این مطالعه، زمینۀ فکری خوبی برای شما فراهم می کند تا از لذت های حرام دنیوی متنفر شوید و چشم به لذت های پرشکوه معنوی بدوزید. همچنین ترس از عذاب الهی و مطالعه در راستای عقوبت اعمال ناشایست، موجب می شود تا با همت والاتری اقدام به ترک این گناه کنید.

  قیامت، پنجاه موقف و گردنه دارد و هر موقف آن، هزار سال به درازا می­ انجامد: «فی‏ یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ»؛ در روزى که مقدار آن هزار سال از سال­ هایى است که شما مى‏ شمرید»[۲]

  امام صادق (علیه­ السلام) هم می­ فرماید: «به حساب خود برسید قبل از آن که به حساب­ تان رسیدگی شود. همانا مواقف قیامت پنجاه موقف است و هر موقفی هزار سال به طول خواهد کشید»؛ «ألَا فَحَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا فَإِنَّ أَمْکِنَةَ الْقِیَامَةِ خَمْسُونَ مَوْقِفاً کُلُّ مَوْقِفٍ مُقَامُ أَلْفِ سَنَةٍ ثُمَّ تَلَا هَذِهِ الْآیَةَ فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَة»[۳](مطالعۀ بیشتر)

  ۳ ـ ارتباط و خلوت با خداوند؛

  نماز، بهترین بستر برای برقراری ارتباط با خدای متعال است. نماز خود را اول وقت بخوانید و تمام سعی خود را به کار گیرید تا وقت خوبی برای تعقیبات نماز و خلوت با خداوند داشته باشید. (مطالعۀ بیشتر)

  ۴ ـ توسل به معصومین (علیهم السلام)؛

  توسل به معصومین (علیهم السلام) و گریه بر مصائب آن ها، راهی میان بر و بسیار کاربردی برای از بین رفتن تاریکی های گذشته و ورود به زندگی نورانی و سرشار از معنویت است.

  پیامبر اکرم(صلی ­الله­ علیه ­وآله) می ­فرماید: «محبت ما اهل ­بیت، پوشانندۀ گناهان است و موجب زیاد شدن حسنات می ­شود.»[۴]

  ۵ ـ احساس شخصیت و ارزشمندی؛

  انسان، موجودی ملکوتی است و می تواند قله های معنویت را طی کند و به ملکوت عالم راه یابد.

  جوان عزیز! وقتی قدر و ارزش خود را دانستی، آن زمان است که حاضر نیستی سرمایۀ گرانقدر خود را به بهای ناچیزی بفروشی و با معصیت خداوند، عزت و کرامت خود را تبدیل به ذلت و حقارت کنی.

  ۶ ـ توجه به زیان های شخصیتی این گناه؛

  «ضعف اراده»، «از دست رفتن فرصت های خوب جوانی»،« بی حوصلگی»، «پرخاشگری»، «احساس بی ارزشی و ناکارآمدی»، از جمله ضررهای شخصیتی این گناه است.

  ۷ ـ مدیریت عوامل ترغیب به این گناه؛

  الف ـ کنترل نگاه؛

  امام صادق(علیه ­السلام) هم می­ فرماید: «کسی که نگاه حرام را تنها به خاطر خدا ترک کند، خداوند به وی ایمانی عطا کند، که شیرینی آن را بچشد».[۵] (مطالعۀ بیشتر)

  ب ـ دوری از افکار نادرست؛

  فکر شما همانند ظرفی است که هر چیزی می تواند در آن وارد شود. شیطان، برای انحراف شما، سعی می کند افکار و خاطرات نادرست گذشته را مقابل چشم شما مجسم کند تا خاطر شما را آشفته کند.

  البته کنترل نگاه، نقش مهم و سازنده ای در کنترل افکار دارد. تا انسان صحنه ای را نبیند، تصوری هم در رابطه با آن نخواهد داشت.

  ج ـ دوری از معاشرت با افراد فاسد؛

  هر چند که هر انسانی نیاز به دوست و رفیق دارد؛ اما بی رفیقی بهتر از رفیق بد است.

  دوست فاسد، با گفتار و رفتارش، زشتی گناه را در نظر انسان کم می کند و زمینۀ ارتکاب به این گناه ها را در انسان تقویت می کند. بنابراین از چنین افرادی فاصله بگیرید. 

  د ـ دوری از استرس و تشنج؛

  برخی از جوان ها به خاطر ارتباط نادرستی که با پدر و مادر خود دارند، مدام در حال استرس و تشنج هستند و ممکن است به خاطر این مطلب، به دام خودارضایی هم بیفتند. بنابراین، با پدر و مادر رابطه ای خوب و صمیمی داشته باشید و به آن ها خدمت کنید. هر چند که آن ها بد اخلاق باشند و روحیات شما را درک نکنند، اما به هر حال پدر و مادرتان هستند و احترامشان هم واجب است.

  با این کار، علاوه بر آن که رحمت خداوند را وارد زندگی خود می کنید، آرامش خوبی را هم به خود هدیه می دهید. (مطالعۀ بیشتر)

  موضوع ارتباط با پدر و مادر، به عنوان نمونه ذکر شد. سعی کنید دیگر عوامل و زمینه های استرس را هم شناسایی کنید و آن ها را مدیریت کنید. 

  ۸ ـ تقویت عوامل دوری از این گناه

  الف ـ پر کردن اوقات فراغت؛

  تنبلی و بی برنامگی چراگاه شیطان است.

  بنابراین، هیچ وقت خود را آس و پاس و بدون برنامه نگذارید. همیشه مشغولیتی برای خود داشته باشید، هر چند که آن مشغولیت، تمرین امضا و یا نقاشی باشد.  

  ب ـ ارتباط با مکان های سالم و معنوی؛

  به عنوان نمونه، سعی کنید با مسجد ارتباط داشته باشید و حداقل یکی از نمازهای خود را در مسجد و به جماعت بخوانید. رفتن به مسجد نورانیت زیادی برای شما خواهد داشت و نشستن در آن جا احساسات معنوی شما را تقویت خواهد کرد.  

  امام صادق(علیه­ السلام) می­ فرماید: «کسی که به سوی مسجدی حرکت کند، قدم­ هایش را بر هیچ چیزی نمی ­گذارد، مگر این­که تا زمین ­های هفت ­گانه از طرف او تسبیح می­ گویند».[۶] (مطالعۀ بیشتر)

  ج ـ معاشرت با افراد سالم؛

  دوست خوب، نعمت الهی و رزقی معنوی است. بنابراین، با کسانی معاشرت داشت باشید که با رفتار و گفتارشان شما رابه یاد خدا می اندازند. (مطالعۀ بیشتر) 

  د ـ مدیریت افکار؛

  همان گونه که قبلا هم گفته شد، فکر شما همانند یک ظرف است. سعی کنید بر شیطان و خطورات ذهنی خود پیش دستی کنید و قبل از آن که خاطرات و افکار بد را در ذهن شما قرار دهند، ذهن خود را با افکار سالم و معنوی انباشته کنید.

  برای این منظور مطالعۀ کتاب هایی در حوزۀ اخلاق، تشرف خدمت امام زمان (علیه السلام)، زندگی نامۀ علما، زندگی شهدا بسیاز مفید است.

  البته سعی کنید بعد از مطالعه، مطالب آن را هضم کنید. یعنی به مطالعات خو فکر کنید و سعی کنید خود را با آن ها تطبیق دهید و به دنبال راه کارهایی باشید تا همانند آن الگوهای زیبا شوید.  

  شرکت در مجالس موعظه و سخنرانی و یا لااقل، شندین سنخرانی های ضبط شده هم از جمله اموری است که عامل تذکر بوده و غذای معنوی خوبی برای ما خواهد بود.  

  هـ ـ نشاط و فعالیت جسمی

  تنبلی و رخوت، موجب تقویت و تهییج قوای شهوانی است. سعی کنید با ورزش و فعالیت های جسمی، بدن خود را از این حالت بیرون آورید. و سعی کنید حتما از برنامه های نفریحی و نشاط آور، استفاده کنید.

  و ـ روزه داری:

  اگر روزۀ قضا دارید، سعی کنید روزه های قضای خود را بگیرید و اگر ندارید، از روزل مستحبی کمک بگیرید. روزه، نه گفتن به خواسته های نفسانی بوده و موجب تقویت ارادۀ شما می شود. همچننی شکم خالی موجب می شود تا به راحتی بتوانید قوای جنسی خود را کنترل کنید.   


  [۱] . الخصال، ج۱، ص۱۰۶٫

  [۲] . سورۀ سجده، آیۀ۵٫

  [۳] . مستدرک‏ الوسائل، جلد۱۲، صفحۀ۱۵۵٫

  [۴]. «حُبُّنَا أَهْلَ‏ الْبَیْتِ‏ یُکَفِّرُ الذُّنُوبَ، وَ یُضَاعِفُ الْحَسَنَاتِ

  صدوق، امالی، ص۱۶۴ ـ المحبۀ فی­ الکتاب والسنۀ، ص۴۱۹، ح۱۰۰۷٫

  [۵] . عن أَبُو عَبْدِ اللَّهِ(علیه ­السلام):‏ «النَّظْرَةُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ مَنْ تَرَکَهَا لِلَّهِ عَزَّوَجَلَّ لالِغَیْرِهِ‏ أعْقَبَهُ‏ اللَّهُ‏ إِیمَاناً یَجِدُ طَعْمَهُ».

  (ابن بابویه، من ­لا­یحضره ­الفقیه، ج۴، ص۱۸) 

  [۶] . قال النبی(صلی­ الله­ علیه­ وآله): «مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ الْمَسْجِدِ لَمْ یَضَعْ رِجْلَیْهِ عَلَى رَطْبٍ وَ لا یَابِسٍ إِلاّ یُسَبِّحُ لَهُ إِلَى الأرَضِینَ السَّابِعَةِ».

  (ابن بابویه، من ­لایحضره ­الفقیه، ج۱، ص۲۳۳)


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 15 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160732
 • بازدید امروز :108225
 • بازدید داخلی :5916
 • کاربران حاضر :145
 • رباتهای جستجوگر:359
 • همه حاضرین :504

تگ های برتر